BLIV RAB SPORTSBEHANDLER

Opfylder Sundhedsstyrelsens og SKATs uddannelseskrav, så du får den beskyttede titel som RAB Sportsbehandler efter Sundhedsstyrelsens regler og momsfritagelse for dine behandlinger ved SKAT

FÅ EN BRANCHEGODKENDT UDDANNELSE

BLIV EKSAMINERET RAB SPORTSBEHANDLER PÅ SPORTSKROPSKOLEN - 460 LEKTIONER - OPFYLDER SUNDHEDSSTYRELSENS NYE UDDANNELSESKRAV FOR MASSØRER I DANMARK


Få et uddannelsesbevis der lever op til Sundhedsstyrelsens uddannelseskrav.

Sundhedsstyrelsen har opsat nye uddannelseskrav for massører der ønsker at opnå den beskyttede titel som RAB Massør i Danmark. For at blive RAB Massør og momsfritaget for dine behandlinger, er Sundhedsstyrelsen og SKAT´s uddannelseskrav at du samlet har modtaget 660 lektioners undervisning i massage (250 lektioner), anatomi/fysiologi (200 lektioner), sygdomslære (100 lektioner), psykologi (50 lektioner), klinikvejledning (10 lektioner) og introduktion til andre alternative behandlinger (50 lektioner). Den mulighed giver SPORTSKROPSKOLEN dig.


Uddannelsen foregår som delvis klassebaseret undervisning på skolen og som gruppearbejde, fjernstudie og selvstudie.


 Sundhedsstyrelsens ord om RAB ordningen: "Formålet med registreringsordningen er at give brugere af alternativ behandling en bedre mulighed for at kunne identificere alternative behandlere, der opfylder en række faglige og uddannelsesmæssige krav, idet de registrerede alternative behandlere får en eneret til at benytte titlen registreret alternativ behandler (RAB). Kravene er fastsat af den forening, som den alternative behandler er registreret i, idet der i lovgivningen bl.a. er stillet minimumskrav vedrørende den uddannelsesmæssige baggrund og foreningens regelsæt for god klinisk praksis."


 Du kan efter uddannelsen blive medlem af en godkendt brancheforening (RAB registrering, støtte, råd og erhvervsansvarsforsikring som massør).


RAB SPORTSBEHANDLER uddannelsens lektionsfordeling - 460 lektioner:

Massage - Den primære behandlingsform (Deep tissue, Lymfedrænage, Kombinationsbehandlinger, Bindevævsmassage, Udvidet Fysiurgisk Massage/Sportsmassage, Afspændingsbehandling og kropsterapi, Myofascial Release, Muscle Energy Technique og Orthopedic massage behandlinger.)

Anatomi/fysiologi - Undervisningsbøger: Anatomi og Fysiologi, Bind 1 og 2, samt opgavebog - Af læge Kjeld Bruun-Jensen

Sygdomslære/farmakologi - Undervisningsbog: Sygdomslære - ISBN 978-87-90533-07-6, 3. udgave 2009. 560 sider, ca. 250 illustrationer. Forfatter Kjeld Bruun-Jensen. Sygdomslæren bliver i denne bog præsenteret i et letlæst sprog, krydret med humoristiske, praktiske og historiske synsvinkler. Bogen gennemgår den generelle sygdomslære - samt de mest almindelige medicinske, kirurgiske og psykiatriske sygdomme. Bogen afsluttes med et kapitel om psykosomatik. Desuden omfattende stikordsregister. Alle kapitler afsluttes med studiespørgsmål.

Psykologi - Undervisningsbog: Sundhedspsykologi - ISBN 87-90533-10-0, 120 sider. Denne bog er skrevet til alle, der har brug for en psykologisk vinkel på sundhed og sygdom. Bogen “skummer fløden” fra en række fagområder. Formålet er at introducere den mest nødvendige viden til brug for terapeut-klient forholdet. Bogen er selvfølgelig kalejdoskopisk i sin karakter, men man har tilstræbt at afstemme de enkelte kapitler, så bogen alligevel fremstår som helstøbt. I denne 2. udgave er der foretaget en lettere gennemskrivning - primært af sproglig karakter.

Klinikvejledning/klinikbehandling - Undervisningsbog: Klientkontakt - ISBN 87-985461-4-7, 64 sider. Forfatter Kjeld Bruun-Jensen. Et godt værktøj i arbejdet med klienterne/patienterne. Bogen danner bro mellem det virkelige liv og den indlærte teori. På den måde bliver bogen et bindeled imellem sygdomslære og praktisk arbejde på klinikken. Desuden giver bogen en gennemgang af journalskrivningens teknik. Bogen kan derfor med fordel anvendes som supplement til "sygdomslære, på en anden måde".

Intro til andre alternative behandlinger - Zoneterapi og udvidet Sportsakupunktur

Tid:
460 lektioner a 45 minutter.

Pris:

BETAL AF 1. GANG: Kr. 19.950,00 - Ved betaling af 1. gang ved tilmelding

BETAL AF 2. GANGE: Kr. 21.950,00 - Opdeles i to betalinger - Vi tager er administrationsgebyr på kr. 2.000,00 - Du betaler første betaling - dit depositum - på kr. 10.000,00 ved din tilmelding og restbeløbet på kr. 11.950,00 betales senest 1 uge før første mødedag på uddannelsen. Første betaling skal betales ved tilmelding.

BETAL AF 4. GANGE: Kr. 23.950,00 - Opdeles i 4 betalinger - Vi tager er administrationsgebyr på kr. 4.000,00 - Du betaler første betaling - dit depositum - på kr. 5.987,50 ved din tilmelding og anden betaling på kr. 5.987,50 betales senest 1 uge før første mødedag på uddannelsen. 3. betaling kr. 5.987,50 når 25% af uddannelsen er gennemført og sidste 4 betaling på kr. 5.987,50 når 50% af uddannelsen er gennemført.

Adgangskrav:
Du skal være uddannet Sportsmassør og Sportsterapeut fra SPORTSKROPSKOLEN.

Næste opstart:

Se hold her: http://sportskropskolen.dk/rab-massoer-2017-koebenhavn/

Eksamen:
3 timers skriftelig eksamen, samt 2 timers praktisk eksamen. Efter bestået eksamen får du udleveret eksamensbevis med titlen Eksamineret RAB Massage Terapeut fra Sportskropskolen efter Sundhedsstyrelsens uddannelsesregler.

Undervisningen:
Uddannelsen foregår som klassebaseret undervisning på skolen i København, suppleret med gruppearbejde og selvstudie.

Din underviser, Jesper, fra SPORTSKROPSKOLEN har stor undervisningserfaring og har gennem de sidste 9-10 år stået for uddannelsen af mere end 1000 professionelle Sportsmassører og Sportsterapeuter rundt om i Danmark. Jesper er desuden Sportsmassør/Soigneur for Pro cykelholdet TINKOFF/SAXO BANK og Massør/Sportsmassør for KIF KOLDING KØBENHAVN (Herre Håndbold Liga holdet) - Har erfaring som massør og soigneur fra Pro Tour cykelholdet TEAM CSC 2005/2006, behandling og coaching af professionelle sportsfolk indenfor professionel cykling, golf (PGA), fodbold (Superliga), håndbold (Elite og landshold), crossfit, tennis, løb, skateboard (Pro), badminton og svømning m.m., sportsmassør og behandler til VM i cykling med landsholdet i landevejscykling, massør og behandler ved Copenhagen Marathon, Copenhagen Challenge Ironman, Copenhagen Masters Badminton stævne, Copenhagen Athletics Games, Iform kvindeløb, Alt for damernes kvindeløb, Copenhagen Halvmarathon, Femina kvindeløb, DGI landsstævne, Fitness INSPIRE Convention og behandling af Team Danmark støttede sportsfolk.