BLIV RAB SPORTSKROPTERAPEUT

Få en branchegodkendt uddannelse - Opfylder Sundhedsstyrelsens og SKATs uddannelseskrav, så du får den beskyttede titel som RAB Sportskropterapeut efter Sundhedsstyrelsens regler og momsfritagelse for dine behandlinger ved SKAT

FÅ EN BRANCHEGODKENDT UDDANNELSE

BLIV RAB SPORTSKROPTERAPEUT  – 1 ÅRIG KROPSTERAPEUT UDDANNELSE MED FOKUS PÅ DET FYSISK AKTIVE MENNESKE OG ELITE SPORTSFOLK – KUN PÅ SPORTSKROPSKOLENOPFYLDER SUNDHEDSSTYRELSEN OG SKAT´S UDDANNELSESKRAV - 660 LEKTIONER


NÆSTE OPSTART 2018 PÅ SPORTSKROPSKOLEN I KØBENHAVN


Dette er fremtidens professionelle massageuddannelse – Lær dit fag, få stor teoretisk viden og bliv undervist af nogle af branchens bedste sportsbehandlere og massører – Erfaring fra elitesport, egne klinikker og mange års behandlerbaggrund - Uddannelsen er på 660 lektioner og giver dig muligheden for RAB godkendelse (registreret alternativ behandler) og momsfritagelse ved SKAT.


Lær anatomi, fysiologi, fysiurgisk massage/sportsmassage, lymfedrænage, MFR, sygdomslære, sportsterapi, sportsernæring, sportscoaching, skadesforebyggende sportsfysisk træning, sportszoneterapi og sportsakupunktur i en samlet kropsterapeutisk uddannelse.


Uddannelsen til RAB SPORTSKROPTERAPEUT er opbygget over 3 moduler:

Modul 1 – 220 lektioner – Pris kr. 14.450,00

 • Fysiurgisk massage/sportsmassage/kropsterapi
 • Anatomi
 • Fysiologi

16 hverdage og 3 weekender


Modul 2 – 220 lektioner – Pris kr. 14.450,00 (adgangskrav modul 1)

 • Fysiurgisk massage/sportsmassage/kropsterapi
 • Anatomi
 • Fysiologi
 • Sygdomslære/Farmakologi
 • Psykologi
 • Akupunktur
 • Zoneterapi
 • Klinikvejledning/klinikbehandling 

16 hverdage og 3 weekender


Modul 3 – 220 lektioner – Pris kr. 14.450,00 (adgangskrav modul 2)

 • Fysiurgisk massage/sportsmassage/kropsterapi
 • Anatomi
 • Fysiologi
 • Sygdomslære/Farmakologi
 • Psykologi
 • Akupunktur
 • Zoneterapi
 • Klinikvejledning/klinikbehandling

16 hverdage og 3 weekender


UDDANNELSESKRAV – SUNDHEDSSTYRELSEN OG SKAT - Du skal bestå eksamen for hvert modul for at kunne gå videre til næste modul – Når modul 1, 2 og 3 er gennemført og eksamineret har du modtaget 660 lektioner fordelt på 250 lektioner primær behandling, 100 lektioner sygdomslære, 200 lektioner anatomi/fysiologi, 10 lektioner Klinikvejledning/klinikbehandling og 100 lektioner øvrig sundhedsfaglig undervisning (Introduktion til andre alternative behandlingsformer og psykologi) – Med dette opfyldte uddannelseskrav kan du ansøge om RAB godkendelse og momsfritagelse hos SKAT – Læs mere her: https://stps.dk/da/sundhedsprofessionelle-og-myndigheder/autorisation/registreringsordning-for-alternative-behandlere/


Næste opstart:

Hold RAB1-1-18 - BLIV SPORTSKROPTERAPEUT - MODUL 1 - København - Torsdage fra kl. 08:30 til kl. 16:30 - Opstart i uge 10/2018 - Eksamen i uge 25/2018 - (Ialt 16 hverdage og 3 weekender (Lørdage og søndag i ugerne 14, 18 og 24) - Modul samlet 220 lektioner - Ledige pladser

Hold RAB1-2-18 - BLIV SPORTSKROPTERAPEUT - MODUL 1 - København - Tirsdage fra kl. 08:30 til kl. 16:30 - Opstart i uge 29/2018 - Eksamen i uge 44/2018 - (Ialt 16 hverdage og 3 weekender (Lørdage og søndag i ugerne 32, 40 og 44) - Modul samlet 220 lektioner - Ledige pladser

Hold RAB2-1-18 - BLIV SPORTSKROPTERAPEUT - MODUL 2 - København - Torsdage fra kl. 08:30 til kl. 16:30 - Opstart i uge 29/2018 - Eksamen i uge 44/2018 - (Ialt 16 hverdage og 3 weekender (Lørdage og søndag i ugerne 30, 38 og 42) - Modul samlet 220 lektioner - Ledige pladser

Hold RAB2-2-18 - BLIV SPORTSKROPTERAPEUT - MODUL 2 - København - Tirsdage fra kl. 08:30 til kl. 16:30 - Opstart i uge 45/2018 - Eksamen i uge 8/2019 - Modul samlet 220 lektioner - Ledige pladser

Hold RAB3-1-18 - BLIV SPORTSKROPTERAPEUT - MODUL 3 - København - Torsdage fra kl. 08:30 til kl. 16:30 - Opstart i uge 45/2018 - Eksamen i uge 8/2019 - (Ialt 16 hverdage og 3 weekender (Lørdage og søndag i ugerne 46, 50 og 4) - Modul samlet 220 lektioner - Ledige pladser

Hold RAB3-2-18 - BLIV SPORTSKROPTERAPEUT - MODUL 3 - København - Tirsdage fra kl. 08:30 til kl. 16:30 - Opstart i uge 9/2019 - Eksamen i uge 25/2019 - Modul samlet 220 lektioner - Ledige pladser


RABAT: Tilmelder du dig alle 3 moduler fra start og betaler samlet giver vi dig kr. 4.000,00 i rabat – Din pris kr. 39.350,00


Materialer:

Du får på uddannelsen udleveret undervisningsbøger udfærdiget af Danmarks Idræts Forbund (udfærdiget af læger og fysioterapeuter) og af Læge Kjeld Bruun-Jensen, Forlaget Pons.

Adgangskrav:

Alle er velkommen på uddannelsen – Det er et krav at du har deltaget på SPORTSKROPSKOLENS infomøde vedrørende RAB SPORTSKROPTERAPEUT uddannelsen - Infomøderne slåes op på SPORTSKROPSKOLENS´s facebook side.

Undervisningen:

Uddannelsen foregår som klassebaseret undervisning på SPORTSKROPSKOLEN i København.

Teoretisk undevisning

Fysiologi

 • Cellelære
 • Nyrer og urinveje
 • Fordøjelsessystemet
 • Hormonsystemet
 • Lymfesystemet
 • Kredsløbssystemet
 • Luftvejene
 • Nervesystemet
 • Sanseorganerne

Anatomi - Du får udleveret bogen Anatomi og bevægelseslære i idræt – ISBN nr.: 8790316878(Rolf Wirheds bog er uundværlig fagbog i biomekanik for alle trænere og instruktører, idrætsledere, idrætsudøvere samt for fysioterapeuter, idrætslærere og idrætsstuderende. Bogen giver med sine righoldige illustrationer og grundige forklaringer mulighed for en god viden om anatomi og mekanik, der vil give mulighed for at analysere og forstå netop den idrætsgren, man er interesseret i.

 • Almen anatomi for knogler, led og muskler
 • Mekaniske grundregler
 • Benets anatomi og funktion (Hofte, knæ, underben og fod)
 • Kroppens anatomi og funktion (Ryg og bug)
 • Armens anatomi og funktion (Skulder, albue og hånd)
 • Biomekanik og bevægelse
 • Kroppens muskler (Udspring, fæste og funktion)
 • Kroppens knogler

Praktisk undervisning

Du bliver undervist i klassisk fysiurgisk sportsmassage. Massage af hele kroppen (ben, sæde, ryg, nakke, skuldre, arme, hænder, fødder og ansigt) - Du lærer at bruge en professionel briks, lagener, olier og cremer, og den optimale arbejdsstilling. Massagen er vores håndværk og det betyder at vi er grundige og får alle vinkler med i at give en god og grundig massagebehandling.

Hvad er massage

Massage anvendes f.eks. af mange seriøse sportsudøvere som forebyggende behandling, til at forkorte restitutions tiden efter træning og konkurrence, samt til at forkorte helingsprocesserne efter skade. Desuden er massagen effektiv i behandlingen og forebyggelsen af muskulære lidelser i bevægeapparatet, heriblandt museskader, spændingshovedpine, øm og træt lændemuskulatur o.lign. Massage giver desuden velvære og forebygger bl.a. stress ved regelmæssige behandlinger.

For oldtidens græske og romerske læger var massage et af de vigtigste midler til at helbrede sygdom og fjerne smerter. Tidligt i det 5. århundrede f. kr. skrev Hippocrates "Medicinens fader": "Lægen må have forstand på mange ting, men under alle omstændigheder på at massere, for ved massage kan han stramme led, som er for løst og løsne et led, som er for stramt". Det 11. århundredes arabiske filosof og læge Aricenna skrev, at formålet med massage var at sprede de affaldsstoffer i kroppen, som ikke allerede ved fysisk aktivitet var blevet udskilt fra musklerne.

I begyndelsen af det 19. århundrede udviklede den svenske fysiolog, P. H. Ling sit eget massagesystem – Fysiurgisk massage, også kaldet swedish massage på engelsk – hvor han forenede siden viden med kroppen og fysiologi, men manuelle kropsbehandlinger.

Massage virker på mange forskellige måder, bl.a. ved at sænke evt. muskelsmerter, forøge de bløde vævs smidighed (muskler, sener, ledbånd og muskelhinder), koordinere musklernes naturlige spænding (tonus) og dermed skabe bedre muskelbalance. Med andre ord, medfører massagen at bevægeapparatets funktioner normaliseres, hvilket letter kroppens udskillelse af affaldsstoffer og tilførsel af frisk, ilt- og næringsrigt blod.

Jeg har blandt andet uddannet behandlere til DGI-byen, Falck Healthcare, F.C. Midtjylland, Nimat, Brøndby IF, ComWell, Sportsklinikker, Sundhedsdoktor, Arendal Spa, Helle Thorup Spa, Randers F.C., Equinox, O.B. Fodbold, Badminton, Landsholdet, Wellatwork, Landsholdet i cykling, Well-Come, Charlottehaven Fitness, Viborg håndboldklub, Ishockey landsholdet, Cityfys, Team CSC, fitnessdk, MOBO companycare, Avalon Spa, Krydstogtskibe, Healthcare centre, TEAM Christina Watches cykelhold, Skive Håndboldklub, LIGAHERRE holdet og 1 divisions damer, Sportsklinikkker, Copenfysioterapi, SATS, La Santa Sport, fysioterapeut klinikker, kiropraktor klinikker, internationale elite fodboldklubber, professionelle håndbold-, fodbold-, cykel- og ishockeyhold. Ligeledes starter en stor andel af vores elever egen klinik med succes.

Har du tanker om at bruge din massøruddannelse i udlandet, bør du undersøge hvordan reglerne er der og hvad de enkelte lande har af uddannelseskrav.

Mødepligt - Det forventes at du møder til undervisningen under hele forløbet. Har du vigtige aftaler, ferie eller sygdom så finder vi selvfølgeligt en løsning på dette.

Velkommen på SPORTSKROPSKOLEN