BLIV RAB SPORTSMASSAGE TERAPEUT

440 lektioners overbygning på din Sportsmassør og Sportsterapeut uddannelse - Opfylder Sundhedsstyrelsens og SKATs uddannelseskrav, så du får den beskyttede titel som RAB Sportsmassør efter Sundhedsstyrelsens regler og momsfritagelse for dine behandlinger ved SKAT

BLIV EKSAMINERET RAB SPORTSMASSAGE TERAPEUT PÅ SPORTSKROPSKOLEN - 1 ÅRIG UDDANNELSE - 440 LEKTIONER - OPFYLDER SUNDHEDSSTYRELSENS NYE UDDANNELSESKRAV FOR MASSØRER I DANMARK


Få et uddannelsesbevis der lever op til Sundhedsstyrelsens uddannelseskrav.

Sundhedsstyrelsen har opsat nye uddannelseskrav for massører der ønsker at opnå den beskyttede titel som RAB Massør i Danmark. For at blive RAB Massør og momsfritaget for dine behandlinger, er Sundhedsstyrelsen og SKAT´s uddannelseskrav at du samlet har modtaget 660 lektioners undervisning i massage (250 lektioner), anatomi/fysiologi (200 lektioner), sygdomslære (100 lektioner), psykologi (50 lektioner), klinikvejledning (10 lektioner) og introduktion til andre alternative behandlinger (50 lektioner). Den mulighed giver SPORTSKROPSKOLEN dig.

Ønsker du at gå hele vejen og blive RAB SPORTSMASSAGE TERAPEUT, kan du starte med at tage uddannelsen til Eksamineret Massør/Sportsmassør (120 lektioner), overbygger med uddannelsen til Eksamineret Sportsterapeut (100 lektioner) og afslutter med at tage uddannelsen til Eksamineret RAB Sportsmassage Terapeut (440 lektioner) - Så har du 660 lektioners undervisning og opfylder de officielle uddannelseskrav - Giv dig selv gode og fornuftige muligheder, og kom godt fra start i en spændende branche.

Massage er inden for de sidste år blevet en vigtigere del af mange danskeres hverdag og foretrukne behandlingsform. Derfor har Sundhedsstyrelsen lovgivet på området og opsat nogle nye specifikke faglige og uddannelsesmæssige krav til massører. Opfylder du dem vil du efter Sundhedsstyrelsens regler opnå den beskyttede titel som RAB massør og med de samme uddannelseskrav kan du blive momsfritaget for dine behandlinger ved SKAT. Eksempelvis kræver flere og flere store healthcare firmaer, sportsklinikker og virksomheder der tilbyder massageordninger, at du er RAB uddannet massør efter Sundhedsstyrelsens regler for at kunne blive ansat. Og det krav vil være stigende i fremtiden. Den mulighed har du på SPORTSKROPSKOLEN - Vi har skræddersyet et professionelt uddannelsesprogram til dig, der betyder at når du har taget vores 3 erhvervsrettede og anerkendte uddannelser til Eksamineret Massør/Sportsmassør (100 lektioner), Eksamineret Sportsterapeut (120 lektioner) og Eksamineret RAB SPORTSMASSAGE TERAPEUT (420 lektioner) har du samlet 660 lektioner og opfylder dermed Sundhedsstyrelsens og SKATs uddannelseskrav. Så er du godt klædt på til en professionel fremtid som massør og behandler.

Uddannelsen foregår som delvis klassebaseret undervisning på skolen og som gruppearbejde, fjernstudie og selvstudie.


 Sundhedsstyrelsens ord om RAB ordningen: "Formålet med registreringsordningen er at give brugere af alternativ behandling en bedre mulighed for at kunne identificere alternative behandlere, der opfylder en række faglige og uddannelsesmæssige krav, idet de registrerede alternative behandlere får en eneret til at benytte titlen registreret alternativ behandler (RAB). Kravene er fastsat af den forening, som den alternative behandler er registreret i, idet der i lovgivningen bl.a. er stillet minimumskrav vedrørende den uddannelsesmæssige baggrund og foreningens regelsæt for god klinisk praksis."


 Du kan efter uddannelsen blive medlem af en godkendt brancheforening (RAB registrering, støtte, råd og erhvervsansvarsforsikring som massør) - Følgende foreninger byder elever fra SPORTSKROPSKOLEN velkommen - FRFM og SAB - Begge brancheforeninger er godkendt af Sundhedsstyrelsen.


RAB SPORTSMASSAGE TERAPEUT uddannelsens lektionsfordeling - 460 lektioner:

Massage - Den primære behandlingsform (Deep tissue, Lymfedrænage, Kombinationsbehandlinger, Bindevævsmassage, Udvidet Fysiurgisk Massage/Sportsmassage, Afspændingsbehandling og kropsterapi, Myofascial Release, Muscle Energy Technique og Orthopedic massage behandlinger.)

Anatomi/fysiologi - Undervisningsbøger: Anatomi og Fysiologi, Bind 1 og 2, samt opgavebog - Af læge Kjeld Bruun-Jensen

Sygdomslære/farmakologi - Undervisningsbog: Sygdomslære - ISBN 978-87-90533-07-6, 3. udgave 2009. 560 sider, ca. 250 illustrationer. Forfatter Kjeld Bruun-Jensen. Sygdomslæren bliver i denne bog præsenteret i et letlæst sprog, krydret med humoristiske, praktiske og historiske synsvinkler. Bogen gennemgår den generelle sygdomslære - samt de mest almindelige medicinske, kirurgiske og psykiatriske sygdomme. Bogen afsluttes med et kapitel om psykosomatik. Desuden omfattende stikordsregister. Alle kapitler afsluttes med studiespørgsmål.

Psykologi - Undervisningsbog: Sundhedspsykologi - ISBN 87-90533-10-0, 120 sider. Denne bog er skrevet til alle, der har brug for en psykologisk vinkel på sundhed og sygdom. Bogen “skummer fløden” fra en række fagområder. Formålet er at introducere den mest nødvendige viden til brug for terapeut-klient forholdet. Bogen er selvfølgelig kalejdoskopisk i sin karakter, men man har tilstræbt at afstemme de enkelte kapitler, så bogen alligevel fremstår som helstøbt. I denne 2. udgave er der foretaget en lettere gennemskrivning - primært af sproglig karakter.

Klinikvejledning/klinikbehandling - Undervisningsbog: Klientkontakt - ISBN 87-985461-4-7, 64 sider. Forfatter Kjeld Bruun-Jensen. Et godt værktøj i arbejdet med klienterne/patienterne. Bogen danner bro mellem det virkelige liv og den indlærte teori. På den måde bliver bogen et bindeled imellem sygdomslære og praktisk arbejde på klinikken. Desuden giver bogen en gennemgang af journalskrivningens teknik. Bogen kan derfor med fordel anvendes som supplement til "sygdomslære, på en anden måde".

Intro til andre alternative behandlinger - Zoneterapi og udvidet Sportsakupunktur

Tid:
440 lektioner a 45 minutter.

Pris:
Kr. 19.950,00 – Opdeles i 3 betalinger

Adgangskrav:
Du skal være uddannet Sportsterapeut fra SPORTSKROPSKOLEN.

Næste opstart:

Opdaters snarest.

Eksamen:
3 timers skriftelig eksamen, samt 2 timers praktisk eksamen. Efter bestået eksamen får du udleveret eksamensbevis med titlen Eksamineret RAB Massage Terapeut fra Sportskropskolen efter Sundhedsstyrelsens uddannelsesregler.

Undervisningen:
Uddannelsen foregår som klassebaseret undervisning på skolen i København, suppleret med gruppearbejde og selvstudie.

Din underviser, Jesper, fra SPORTSKROPSKOLEN har stor undervisningserfaring og har gennem de sidste 9-10 år stået for uddannelsen af mere end 1000 professionelle Sportsmassører og Sportsterapeuter rundt om i Danmark. Jesper er desuden Sportsmassør/Soigneur for Pro cykelholdet TINKOFF/SAXO BANK og Massør/Sportsmassør for KIF KOLDING KØBENHAVN (Herre Håndbold Liga holdet) - Har erfaring som massør og soigneur fra Pro Tour cykelholdet TEAM CSC 2005/2006, behandling og coaching af professionelle sportsfolk indenfor professionel cykling, golf (PGA), fodbold (Superliga), håndbold (Elite og landshold), crossfit, tennis, løb, skateboard (Pro), badminton og svømning m.m., sportsmassør og behandler til VM i cykling med landsholdet i landevejscykling, massør og behandler ved Copenhagen Marathon, Copenhagen Challenge Ironman, Copenhagen Masters Badminton stævne, Copenhagen Athletics Games, Iform kvindeløb, Alt for damernes kvindeløb, Copenhagen Halvmarathon, Femina kvindeløb, DGI landsstævne, Fitness INSPIRE Convention og behandling af Team Danmark støttede sportsfolk.