Lær massage der virker

Velkommen til danmarks bedste massøruddannelse.

LÆR DEN ORIGINALE SKANDINAVISKE KROPSMASSAGE – BLIV DIPLOMEKSAMINERET FYSIURGISK MASSØR/SPORTSMASSØR PÅ SPORTSKROPSKOLEN – LÆR MASSAGE DER VIRKER – 100 LEKTIONER – DIN PRIS KR. 8.950,00 – Eksamineret og anerkendt massøruddannelse i anatomi, fysiologi, biomekanik, bevægelseslære, praktisk fysiurgisk massage/sportsmassage, behandlerpsykologi, klinikdrift, triggerpunkter, PNF udspænding og Event sportsmassage – Klassebaseret undervisning – Ingen adgangskrav og afsluttes med en eksamen – Opstart året rundt – Dagshold, aftenhold, weekendhold og intensivhold på vores skole.

Velkommen til danmarks bedste fysiurgiske massøruddannelse

Dette er massøruddannelsen for dig der vil arbejde professionelt som Kropsmassør i din egen klinik, i et godt job i branchen, på sportshold, landshold, teams, i sportsklinikker, i en SPA, for dig der ønsker at have et godt bijob eller for dig som vil hjælpe andre med massage, eks. hjælpe venner og familie.

FYSIURGISK KROPSMASSAGE ER SPORTSMASSAGE – Ordet fysiurgisk dækker over behandling af og forståelse for bevægelsesfunktionens fysiologi og anatomi – Fysisk aktive, sportsfolk, atleter og alle andre der bruger deres krop, eksempelvis i forbindelse med job og erhverv, har udbytte af Kropsmassage – Den sænker muskeltonus, lindrer smerter, sænker stress, støtter restitutionen, forebygger sportskader og optimerer performance – Kom til os og lær den originale Kropsmassage – Vi har erfaring fra den professionelle sportsverden, teams, landshold, sportsklinikker og behandling af Team Danmark støttede sportsfolk – Vi lærer dig alt vi ved og har erfaring med – Kom med os.

KOM TIL ÅBENT HUS – Kom og besøg skolen, se lokalerne, hør om uddannelserne, mød din underviser, se undervisningsmaterialerne, hør om dine muligheder og få svar på dine spørgsmål – Datoer, tid og sted for vores Åbent Hus kan du finde som begivenheder på vores facebook side – Find det Åbent Hus du vil deltage ved og tryk deltag – Nemt og simpelt – Velkommen

BOR DU I JYLLAND, PÅ FYN ELLER BORNHOLM – SÅ FÅ KR. 500,00 I BRORABAT – Bor du i Jylland, på Fyn eller Bornholm og tilmelder du dig en af vores uddannelser på INTENSIVHOLD på skolen i København, giver vi dig 1 x kr. 500,00 i BRORABAT pr. hold du deltager på – Vi har elever fra hele Danmark på intensivhold på skolen i København – Dem vil vi gerne hjælpe – Eleverne bor hos venner, familie, hotel, hostel, vandrerhjem eller airbnb – Som en god nordjysk elev sagde “Vil man, så vil man. Og så er det rart at få set noget andet af landet” – KOM MED OS

TILBUD – FÅ GRATIS UDDANNELSER OG SPAR GODE PENGE – Se vores gode tilbud her: https://sportskropskolen.dk/tilbud/

På SPORTSKROPSKOLEN lærer du den originale fysiurgiske Kropsmassage

Indholdet på uddannelsen til KROPSMASSØR på SPORTSKROPSKOLEN:

 • Anatomi
 • Fysiologi
 • Biomekanik
 • Bevægelseslære
 • Helkropsmassage, benmassage og ryg/nakke/skuldremassage – Arbejdsstillinger
 • Triggerpunkter
 • PNF udspænding
 • Event Sportsmassage
 • Klinikdrift
 • Behandlerpsykologi

På SPORTSKROPSKOLEN lærer du den klassiske fysiurgiske kropsmassage. Den mest anerkendte massageform. Kvalitets massøruddannelse fordelt på anatomi, fysiologi, bevægelseslære, fysiurgisk sportsmassage og en grundig eksamen. Når du har bestået eksamen har du en god og basal viden om kroppens fysiologiske funktioner (kredsløbet, celler, fordøjelsen, nervesystemet, hormonsystemet, lymfesystemet m.m.) og en god og basal viden om kroppens anatomi (muskler, knogler og led). Du har lært en professionel helkropsmassage behandling, hvor du kan give massage af benene, sædemuskulaturen, fødderne, skulderne, nakken, ryggen, arme og hænder, brystkassen og ansigtet.

Lær kropsmassage der virker. Tiden hvor massage blot var en hyggelig luksus er forbi. De sidste 5-10 år har massage udviklet sig meget og bruges i dag organiseret i den professionelle sportsverden og overalt i samfundet. For os er massage et håndværk. På SPORTSKROPSKOLEN har vi en konkret tilgang til behandlingerne og arbejder os gennem kroppen systematisk, undersøger, afdækker problematikker og manuelt vævsbehandler muskulaturen. Sportsfolkene får bedre energi, forebygger sportsskader, lindrer muskelømhed (frigørelse af antiinflammatoriske molekyler), skaber bedre fleksibilitet og øger præstationsniveauet. Sportsmassage optimerer de aktives restitution. Og i vores verden er sportsfolk ikke kun eliten. Alle der træner, er fysisk aktive og bruger deres kroppe, har fordele ved professionel sportsmassage.
Det er ikke nok at træne hårdt efter store planer, investere i alt det korrekte og bedste udstyr, hvis kroppen ikke kan følge med. Så er der risiko for skader og ydeevnen reduceres. Det har de “kloge” sportsfolk fundet ud af. Derfor er fremtiden i restitutionens navn. Sportskroppen har efter træning og konkurrence brug for hvile/søvn, ernæring, udspænding, massage, kulde/varme behandling, mental forberedelse, kompressionsbehandling – Optimal restitution giver dig bedre energi, forebygger sportsskader, muskelømhed og øger præstationsniveauet.

Kropsmassage virker på mange forskellige måder, bl.a. ved at sænke evt. muskelsmerter, forøge de bløde vævs smidighed (muskler, sener, ledbånd og muskelhinder), koordinere musklernes naturlige spænding (tonus) og dermed skabe bedre muskelbalance. Med andre ord, medfører massagen at bevægeapparatets funktioner normaliseres, hvilket letter kroppens udskillelse af affaldsstoffer og tilførsel af frisk, ilt- og næringsrigt blod.

DINE MULIGHEDER

Massøruddannelsen på SPORTSKROPSKOLEN giver dig gode muligheder. En rigtig stor del af skolens elever får efter endt eksamen gode jobs i branchen, blandt andet i sportsklinikker, i klubber, på teams, virksomhedsordninger, på SPA´s og flere og flere vælger at følge deres egen vej og åbner egen klinik/firma, hvor de udbyder professionel massage og sportsbehandlinger. Du lærer anatomi og fysiologi på et højt fagligt niveau, og du lærer et solidt håndværk som massør, så du bliver en værdifuld, anerkendt og professionel massør. Vi har stort fokus på dine jobmuligheder efter endt eksamen. Om du ønsker at åbne egen virksomhed/klinik, eller dit mål er at blive ansat i en virksomhed i branchen.

Alt i alt bliver du klædt rigtigt godt på til en karriere som professionel Kropsmassør – Baseret på dine egne drømme, gåpåmod og planer, samt skolens og din undervisers erfaring og viden om livet som behandler.

FÅ EN BESKYTTET TITEL – BLIV RAB MASSØR OG MOMSFRITAGET PÅ SPORTSKROPSKOLEN

RAB ordningen er den eneste officielle massøruddannelse i Danmark. Med RAB kan du få patienter fra sundhedsforsikringer, behandlerforsikring, momsfritagelse og flere og flere virksomheder kræver at du er RAB MASSØR for at kunne blive ansat. Derfor er det vigtigt når du vælger en skole og et uddannelsessted, at du sikrer dig at du har muligheden for at kunne blive RAB. Ikke alle skoler tilbyder denne mulighed. Det gør vi på SPORTSKROPSKOLEN. Og vi har gjort det nemt for dig.

ERFARING GØR FORSKELLEN– Din underviser, Jesper, var/er Soigneur for Pro cykelholdet TINKOFF/SAXO BANK – Soigneur for par nr. 7 til 6dagesløbet – Soigneur for cykelholdet Team ASTANA – Behandler for KIF KOLDING KØBENHAVN (Herre Håndbold Liga holdet) – Soigneur for ProTour cykelholdet TEAM CSC – Faglig ekspert om recovery for RED BULL DK OCR/CROSSFIT – Behandling og coaching af professionelle sportsfolk indenfor professionel cykling, golf (PGA), fodbold (Superliga), håndbold (Elite og landshold), crossfit, tennis, løb, skateboard (Pro), badminton og svømning – Behandler til VM i cykling for landsholdet i landevejscykling – Behandler ved Copenhagen Marathon, Copenhagen Challenge Ironman, Copenhagen IRONMAN, Copenhagen Masters Badminton, Copenhagen Athletics Games, Iform kvindeløb, Alt for damernes kvindeløb, Copenhagen Halvmarathon, Femina kvindeløb, DGI landsstævne, Fitness INSPIRE Convention og behandling af Team Danmark støttede sportsfolk – 18 års behandlererfaring – 20 års erfaring fra fitnessbranchen – 15 års undervisningserfaring – Erfaren foredragsholder om træning, ernæring, behandlinger og restitution – Forhenværende politimand og soldat

Tid:

100 lektioner á 45 minutter.

Pris:

BETAL AF 1. GANG: Kr. 8.950,00 – Betaling af det fulde beløb ved tilmelding.

BETAL OVER 2. GANGE: Kr. 9.950,00 – Betal depositum på kr. 4.950,00 ved tilmelding og restbeløbet på kr. 5.000,00 senest 1. uge før opstart.

Næste opstart:

Materialer:

Du får på uddannelsen udleveret undervisningsbog udfærdiget af Læge Kjeld Bruun-Jensen, Forlaget Pons.

Adgangskrav:

Alle er velkommen på uddannelsen – Du får efter bestået eksamen udleveret dit uddannelsesbevis med titlen DIPLOMEKSAMINERET FYSIURGISK MASSØR/SPORTSMASSØR.

Eksamen:

30 min. skriftelig eksamen i anatomi og fysiologi, samt 30 min. praktisk massageeksamen.

Undervisningen:

Uddannelsen foregår som klassebaseret undervisning på skolen.

GODE JOBMULIGHEDER

Søren Larsen har åbnet Køge Sportsterapi, Hasse har åbent egen klinik Simple Body, Nichlas har åbnet Sportsklinik Vestfyn, og er samtidig tilknyttet Faaborg ØH’s 3. Divisions herre håndboldhold, samt Flemløse/Haarby’s 2 serie 2 fodboldhold, Hasse har åbnet egen Sportsklinik i København, Anja har åbnet egen sportsklinik på fyn og er tilknyttet et Dame Fynsseriehold, Matthias er Sportsmassør hos Nørrebro Fysioterapi, Stine er Sportsmassør og Sportsterapeut hos Øresund Håndbold, Maja er Sportsmassør hos Crossfit Hobro, Jesper er ansat som Sportsmassør hos KLINIK, Jens har åbnet Nordsjællands Sportsklinik, Annette har åbnet egen Sportsklinik, Martin har åbnet egen Sportsklinik, Niklas er Sportsmassør hos Bagsværd fysioterapi og træningsklinik, Julie er Sportsmassør hos FYSIQ, Sophie-Amalie har åbnet egen sportsklinik i München, Signe er Sportsmassør og Sportsterapeut hos Brøndby IF 1. seniorherrer samt på dameholdet i 3F ligaen, Birgitte er Sportsmassør hos Enjoyresort Rømø, Kenneth har åbnet egen Sportsklinik, Ida er Sportsmassør hos Mirage Spa og Massagekompagniet, Mads er Sportsmassør hos Bramsnæs fysioterapi, Rasmus er Sportsmassør hos Sportsfyssen, Sandra er Sportsmassør for Copenhagen Baracudas Australian football Club, Nick er nu Sportsmassør for F.C. Roskilde, Julie er massør for Ishockey landsholdet, Trine er massør hos Bella Sky Spa, Lene er Massør hos klinik Ezanza, Charlie er Massør hos Massagekompagniet, Manja har egen klinik Manja D Velvære, Simon er Massør hos Mirage Spa, Julie og Christine arbejder hos Samadhi Spa, Henning har åbnet egen klinik i Holbæk, Thomas har åbnet egen klinik, Lise har åbnet egen klinik, Poul har åbnet Klingenborg Sportsmassage, Bettina har åbnet BK Massage og Sportsterapi i Slagelse, Alexander har åbnet Øbro Massage i København, Julie brugte uddannelsen til at forberede sig til Fysioterapeut uddannelsen, hvor hun nu går – Jeg har ligeledes uddannet massører til DGI-byen, Falck Healthcare, F.C. Midtjylland, Nimat, Brøndby IF, ComWell, Sportsklinikker, Sundhedsdoktor, Arendal Spa, Helle Thorup Spa, Randers F.C., Equinox, O.B. Fodbold, Badminton, Landsholdet, Wellatwork, Landsholdet i cykling, Well-Come, Charlottehaven Fitness, Viborg håndboldklub, Ishockey landsholdet, Cityfys, Team CSC, fitnessdk, MOBO companycare, Avalon Spa, Krydstogtskibe, Healthcare centre, TEAM Christina Watches cykelhold, Skive Håndboldklub, LIGAHERRE holdet og 1 divisions damer, Sportsklinikkker, Copenfysioterapi, SATS, La Santa Sport, fysioterapeut klinikker, kiropraktor klinikker, internationale elite fodboldklubber, professionelle håndbold-, fodbold-, cykel- og ishockeyhold.

Teoretisk undevisning

Fysiologi og Anatomi – Du får udleveret bogen KROPPENS OPBYGNING OG FUNKTION – Forfatter Læge Kjeld Bruun-Jensen. ISBN 978-87-90533-03-8, 144 sider, 100 illustrationer. Denne bog giver læseren et OVERBLIK over anatomien og fysiologien. Bogen som er meget let læst, introducerer faget og giver dermed en baggrund for fordybelse i det egentlige pensum. Fra en pædagogisk synsvinkel en god måde at lære stoffet på. Faget anatomi og fysiologi får ofte skyld for at være tørt og akademisk. I denne bog gøres der op med dette dogme, ved at fremstille faget i et letlæseligt sprog krydret med små anekdoter

 • Cellelære
 • Nyrer og urinveje
 • Fordøjelsessystemet
 • Hormonsystemet
 • Lymfesystemet
 • Kredsløbssystemet
 • Luftvejene
 • Nervesystemet
 • Sanseorganerne
 • Bevægelseslære

Praktisk undervisning

Du bliver undervist i klassisk fysiurgisk Kropsmassage. Massage af hele kroppen (ben, sæde, ryg, nakke, skuldre, arme, hænder, fødder og ansigt) – Du lærer at bruge en professionel briks, lagener, olier og cremer, samt den optimale arbejdsstilling. Massagen er vores håndværk og det betyder at vi er grundige og får alle vinkler med i at give en god og grundig massagebehandling.

Hvad er massage

Massage anvendes f.eks. af mange seriøse sportsudøvere som forebyggende behandling, til at forkorte restitutions tiden efter træning og konkurrence, samt til at forkorte helingsprocesserne efter skade. Desuden er massagen effektiv i behandlingen og forebyggelsen af muskulære lidelser i bevægeapparatet, heriblandt museskader, spændingshovedpine, øm og træt lændemuskulatur o.lign. Massage giver desuden velvære og forebygger bl.a. stress ved regelmæssige behandlinger.

For oldtidens græske og romerske læger var kropsmassage et af de vigtigste midler til at helbrede sygdom og fjerne smerter. Tidligt i det 5. århundrede f. kr. skrev Hippocrates “Medicinens fader”: “Lægen må have forstand på mange ting, men under alle omstændigheder på at massere, for ved massage kan han stramme led, som er for løst og løsne et led, som er for stramt”.

Det 11. århundredes arabiske filosof og læge Aricenna skrev, at formålet med massage var at sprede de affaldsstoffer i kroppen, som ikke allerede ved fysisk aktivitet var blevet udskilt fra musklerne.

I begyndelsen af det 19. århundrede udviklede den svenske fysiolog, P. H. Ling sit eget massagesystem – Fysiurgisk massage, også kaldet swedish massage på engelsk – hvor han forenede siden viden med kroppen og fysiologi, men manuelle kropsbehandlinger.

Massage virker på mange forskellige måder, bl.a. ved at sænke evt. muskelsmerter, forøge de bløde vævs smidighed (muskler, sener, ledbånd og muskelhinder), koordinere musklernes naturlige spænding (tonus) og dermed skabe bedre muskelbalance. Med andre ord, medfører massagen at bevægeapparatets funktioner normaliseres, hvilket letter kroppens udskillelse af affaldsstoffer og tilførsel af frisk, ilt- og næringsrigt blod.

Jeg har blandt andet uddannet behandlere til DGI-byen, Falck Healthcare, F.C. Midtjylland, Nimat, Brøndby IF, ComWell, Sportsklinikker, Sundhedsdoktor, Arendal Spa, Helle Thorup Spa, Randers F.C., Equinox, O.B. Fodbold, Badminton, Landsholdet, Wellatwork, Landsholdet i cykling, Well-Come, Charlottehaven Fitness, Viborg håndboldklub, Ishockey landsholdet, Cityfys, Team CSC, fitnessdk, MOBO companycare, Avalon Spa, Krydstogtskibe, Healthcare centre, TEAM Christina Watches cykelhold, Skive Håndboldklub, LIGAHERRE holdet og 1 divisions damer, Sportsklinikkker, Copenfysioterapi, SATS, La Santa Sport, fysioterapeut klinikker, kiropraktor klinikker, internationale elite fodboldklubber, professionelle håndbold-, fodbold-, cykel- og ishockeyhold. Ligeledes starter en stor andel af vores elever egen klinik med succes.

Har du tanker om at bruge din massøruddannelse i udlandet, bør du undersøge hvordan reglerne er der og hvad de enkelte lande har af uddannelseskrav.

Mødepligt – Det forventes at du møder til undervisningen under hele forløbet. Har du vigtige aftaler, ferie eller sygdom så finder vi selvfølgeligt en løsning på dette.

Velkommen på SPORTSKROPSKOLEN